Program wycieczki do Rumunii

Program wycieczki do Rumunii

Rumunia – Zadziwiająca Transylwania z Bukaresztem

Oradea (1) – Turda (Kopalnia Soli) – Alba Iulia – Sebes (1)- Sybin – Braszów (Lista UNESCO) – Predeal (3) – Sinaia (Zamek Peles) – Bran (Zamek Bran) – Rasnov (skocznia narciarska) – Bukareszt – Sighisoara (Lista UNESCO) – Cluj Napoca (Kluż – 1) – Tokaj (Piwnica – degustacja win***)
25.06 – 01.07.2024
(7 dni ultra all inclusive)
Zakład Karny w Tarnowie, ul. Konarskiego 2, 33-100 Tarnów

Dzień 1 (25.06.2024 – wtorek)

Godz. 1:15 – podstawienie autokaru na plac Kapłanówka ( stara ). Godz. 1:30 – wyjazd przez przejście graniczne w Barwinku przez Słowację i Węgry do Rumunii. Przyjazd do miasta Oradea, malowniczo położonego nad rzeką Szybki Keresz. Spacer z lokalnym przewodnikiem po Oradei, zwanej w okresie habsburskim „Węgierskim Paryżem„. Miasto szczyci się unikalnym zespołem secesyjnych budynków z przełomu XIX i XX w., odnowionym po 2002 r. Można zobaczyć, m.in. takie obiekty jak (z zewnątrz): największa katedra katolicka w Rumunii (Catedrala baroca), służąca mniejszości węgierskiej, Bazylika Księżycowa (Biserica cu Lună), znana z unikatowego mechanizmu zegarowego wskazującego fazy księżyca, pomnik św. Władysława, XIX – wieczna synagoga reformowalna, monumentalny budynek ratusza miejskiego z prawie 50-metrową wieżą, twierdza (Cetatea Oradea), zbudowana na planie pięciokąta, doskonale zachowana i stanowiąca dziś siedzibę Uniwersytetu oraz Instytutu Sztuk Pięknych, czy unikalny kompleks „Czarny Orzeł”, będący pierwszym centrum handlowym w Austro-Węgrzech. Spacer po malowniczym deptaku – „skansenie architektury belle epoque”.
Czas wolny. Zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu w Oradei w pokojach 2-, 3-os. z łazienką (15 min. pieszo od centrum). Obiadokolacja*. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 2 (26.06.2024 – środa)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Przejazd do Turdy. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem „Salina Turda„, jednej z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w 1932 r., a w 1992 r. kopalnię otwarto dla zwiedzających. Obecnie kopalnia uznawana jest za jedną z największych atrakcji turystycznych Rumunii. Jest nawet czymś więcej, niż zwykłą kopalnią soli. Jest to podziemny park rozrywki, w którym można spędzić aktywnie cały dzień. Główna komora jest tak ogromna, że mieści w sobie m. in.: amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli i plac zabaw, a także podziemne słone jezioro.
Przejazd do Alba Iulia. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Alba Iulia (z zewnątrz), m.in.: wybudowana na początku XVIII w. potężna twierdza – Alba Carolina, będąca jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie, na której terenie znajdują się wszystkie ważniejsze zabytki miasta, XIII – wieczna rzymskokatolicka katedra św. Michała z Kaplicą Królewską z sarkofagami Izabeli Jagiellonki oraz jej syna Jana Zygmunta Zápolyi (po śmierci męża, króla Węgier Jana Zápolyi, Izabela Jagiellonka w imieniu małoletniego syna sprawowała rządy w Siedmiogrodzie), Sobór Koronacyjny z początku XX w., będący obecnie najbardziej reprezentacyjną budowlą miasta, Pałac Książęcy z przełomu XIV i XV w., przebudowany w stylu renesansowym, Sala Zjednoczenia – budynek, w którym obradowało Wielkie Zgromadzenie Narodowe Rumunów z Transylwanii, Banatu, Kriszany i Marmaroszu, gdzie 1 grudnia 1918 r. uchwalono zjednoczenie ziem będących dotąd pod panowaniem austro-węgierskim z Królestwem Rumunii (ob. Muzeum Zjednoczenia), obelisk poświęcony pamięci przywódców powstania chłopskiego (1784), z platformy którego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice.
Przejazd do Sebes (węg. Szászsebes, niem. Mühlbach) – niewielkiego ale uroczego miasteczka (ok. 27 tys. mieszk.) w południowym Siedmiogrodzie, w dolinie rzeki Maruszy. W przeszłości Sebeș było jednym z siedmiu głównych miast Siedmiogrodu, założonych w XII w. przez osadników z Niemiec na terenie ówczesnego Królestwa Węgier. W rynku zachowany jest gotycki kościół z XIII-XV w., od XVI w. – ewangelicki (rum. Biserica Evanghelică-Lutherană) z największym ołtarzem renesansowym na terenie Rumunii.
Zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu w centrum Sebes w pokojach 2-, 3-os. z łazienką.
Obiadokolacja*. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 3 (27.06.2024 – czwartek)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Przejazd do Sybina (Sibiu), przepięknego średniowiecznego miasta położonego u podnóża Karpat Południowych nad rzeką Cibin, dopływem Aluty. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Starego Miasta w Sybinie o zabudowie charakterystycznej dla saskiego gotyku. Można będzie zobaczyć m.in. takie obiekty jak (z zewnątrz): Duży Rynek (Piața Mare) z otaczającymi go średniowiecznymi, kolorowymi kamienicami posiadającymi okna dachowe nazywane przez miejscowych „oczami miasta”, kościół farny św. Trójcy z I poł. XVIII w., XVI – wieczna wieża Ratuszowa (Turnul Sfatului), Mały Rynek (Piata Mica),kościół ewangelicki z charakterystyczną wieżą Ferula, wzniesiony na przełomie XIV i XV w., barokowy pałac Brukenthala (obecnie siedziba muzeum), słynny XIX – wieczny żelazny Most Kłamców (pierwsza tego typu konstrukcja w Rumunii), który jak głosi miejscowa legenda zawali się jeśli przejdzie po nim kłamca, XIII – wieczna Wieża Schodów (jedna z najstarszych budowli miasta), wzniesiona na początku XX w. monumentalna prawosławna katedra Trójcy Świętej oraz pozostałości murów miejskich z zachowanymi 3 basztami (spośród 40 wybudowanych). Czas wolny na Starówce.
Przejazd do Braszowa (Brasov). Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Braszowa, jednego z najważniejszych miast Rumunii, założonego w XIII w. przez Krzyżaków, m.in. (z zewnątrz): wspaniała, rozległa Starówka (Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO) z domami kupieckimi i późnogotyckim ratuszem z I poł. XV w., monumentalny trzynawowy gotycki Czarny Kościół z XIV w. (wewnątrz), który swoją nazwę zawdzięcza „opaleniźnie” powstałej na skutek pożaru jaki nawiedził miasto w 1689 r., Șchei – dawna dzielnica rumuńska z Pierwszą Szkołą Rumuńską (1760 r.), XIV – wieczna cerkiew św. Mikołaja oraz fragmenty murów miejskich z basztami i wieżami. Czas wolny na Starówce.
Przejazd do Predeal– kurortu u stóp gór Bucegi, części Karpat Południowych. Zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu w Predeal w pokojach 2-, 3-os. z łazienką. Obiadokolacja* w hotelowej Restauracji. Nocleg.

Dzień 4 (28.06.2024 – piątek)

Śniadanie**. Przejazd do Sinaia, miasta położonego 50 km na południe od Braszowa, w dolinie rzeki Prahova, u stóp gór Bucegi. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem zamku „Peles” (parter) wybudowanego w l. 1873-1883 z inicjatywy króla Rumunii Karola I. „Peles” przypomina bardziej baśniowy pałac, niż tradycyjny zamek. To wielka budowla, jakby przeniesiona z Bawarii czy Szwajcarii, położona na malowniczej górskiej polanie w otoczeniu bukowych lasów. Władca coś w niej poprawiał i udoskonalał do ostatnich dni życia. W efekcie powstał obiekt będący mieszaniną stylów architektonicznych z różnych epok, od gotyku do baroku, naszpikowany lasem wieżyczek. W jednym ze wspaniałych ogrodów można zobaczyć „Pelisor” (z zewnątrz) – mały zameczek, zbudowany na prywatną rezydencję króla Ferdynanda. Panoramiczny przejazd górską szosą w górach Bucegi do Branu. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem zamku Bran, kojarzonego mylnie ze słynnym hospodarem wołoskim Władem Palownikiem, zwanym potocznie Drakulą. Czy Drakula rzeczywiście przebywał w Branie? Legenda wydaje się podobna do tych umieszczanych na ścianach niektórych kamienic. Ogłaszają one dumnie: …”W dniach od 5 do 10 maja roku X w tym miejscu mieszkał Znany Człowiek”… Co z tego, że przez pięć dni? Ważne, że mieszkał! Jak więc było z Drakulą, do końca nie wiadomo! Warownia wybudowana została w XIV w. z polecenia króla Ludwika Andegaweńskiego w celu ochrony przed tureckimi wojskami okolicznych przełęczy górskich i szlaków na trasie Siedmiogród – Wołoszczyzna. Zamek, który wszyscy chcą oglądać, jest w istocie bardzo ładny. Niewielki, ale dobrze zachowany, interesujący architektonicznie z ciekawym wystrojem wnętrz. Swój obecny bajkowy wygląd zamek uzyskał podczas gruntownej przebudowy, która została przeprowadzona w l. 1886-1888 przez francuskiego architekta Viollet-le-Duca.
Przejazd do Rasnova. Krótki postój pod kompleksem skoczni narciarskich (z zewnątrz), gdzie odbywają się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Przejazd na parking pod supermarket, z którego dobrze widać z daleka „chłopski zamek” górujący nad Rasnovem. Pierwotną warownię w miejscu obecnego zamku wznieśli Krzyżacy, sprowadzeni tu przez Andrzeja II Węgierskiego na początku XIII w. Wkrótce jednak zostali oni wygnani z warowni przez mieszkańców okolicznych wsi. Zamek, rozbudowany przez mieszczan i chłopów stanowił ważny punkt obronny przed licznymi najazdami i atakami ze strony sąsiadującego Imperium Otomańskiego. Fortece tego typu powstawały wyłącznie na terenach dzisiejszej Rumunii. Obecnie doskonale zachowany i okazały zamek, ze stromym podejściem stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Czas na zakupy. Powrót do Hotelu w Predeal. Obiadokolacja* w hotelowej Restauracji. Nocleg.

Dzień 5 (29.06.2024 – sobota)

Śniadanie**. Całodniowa wycieczka z lokalnym przewodnikiem do Bukaresztu:
– przejazd do stolicy Rumunii, do d. rezydencji Ceauşescu;
– zwiedzanie tzw. „Pałacu Wiosny”, który był przez ćwierć wieku (1965-1989) prywatną rezydencją Nicolae i Eleny Ceauşescu oraz ich dzieci: Nicu, Zoi i Valentina. Zbudowany w połowie lat 60. XX wieku, został powiększony w latach 1970–1972. Do dekoracji wnętrz wykorzystano różnorodne gatunki drewna, zarówno rodzime (dąb, jawor, wiśnia, orzech włoski), jak i egzotyczne (mahoń, palisander, grusza afrykańska, wiśnia kanadyjska). Wewnątrz rezydencji znajduje się imponująca kolekcja obrazów, dziesiątki ręcznie robionych gobelinów oraz duża liczba mozaik. To wszystko pokazuje nam jak żył Ceaușescu, nie tylko jako znana na całym świecie głowa państwa, ale także jako człowiek w życiu prywatnym – jakie miał hobby, jak zachowywał się w zaciszu domowym, jak się uczył albo jakie kolekcje dzieł sztuki miał w swoim domu;
– przejazd pod siedzibę Parlamentu;
– zwiedzanie budynku Parlamentu („Pałacu Parlamentu„) – siedziby Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu Rumunii i Senatu – izby wyższej, będącego jednym z największych budynków na świecie, za rządów Ceausescu nazywanego także „Domem Ludowym”. Budynek ten jest w rzeczywistości symbolem dawnych czasów komunistycznych, ekstrawagancją, jeśli chcesz to tak ująć. Dzięki meblom z litego drewna, kryształowym żyrandolom, imponującym wymiarom, ogromnym marmurowym kolumnom i innym starannie dobranym elementom wystroju każdego pokoju, pałac ten jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych Bukaresztu. Bez względu na to, ile innych pałaców odwiedziłeś w swoim życiu, ten wspaniały gmach zaimponuje Ci swoją wielkością i stylem architektonicznym. W 1989 r. koszt budowy oszacowano na 1,75 miliardów dolarów amerykańskich, w roku 2006 wartość wszystkich prac wzrosła do 3 miliardów euro. Architektonicznie Pałac nawiązuje do budynków neoklasycystycznych o eklektycznym charakterze. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 830 tysięcy m² (83 ha). Budynek podzielony jest na 3 części, z których każda różni się przeznaczeniem. Pałac posiada około 1100 pomieszczeń, w 440 z nich mieszczą się biura, ponadto znajduje się tu 30 wielofunkcyjnych sal, 4 restauracje, 3 biblioteki, dwa parkingi podziemne, jedna sala koncertowa. Pałac posiada 12 nadziemnych kondygnacji i 8 podziemnych, z których cztery wciąż nie są wdrożone do eksploatacji. Budowla wykonana jest w całości z materiałów pochodzących z Rumunii. Podczas budowy zużyto: milion metrów sześciennych marmuru pochodzącego z Siedmiogrodu, trzy i pół tysiąca ton kryształu do skonstruowania 480 żyrandoli (największy z nich waży 2,5 tony), na sufitach zamontowano 1409 mniejszych punktów świetlnych, wykorzystano 700 tysięcy ton stali i brązu do wykonania monumentalnych drzwi i okien, do pokrycia drewnianych posadzek i parkietów zużyto 900 tysięcy m³ drewna. Ponadto wnętrze upiększono kosztownymi dywanami zajmującymi powierzchnię 200 tysięcy m²;
– przejazd do centrum;
czas wolny na posiłek (indywidualnie) i zakupy;
– spacer po starej części miasta „Lipscani”, znanej dawniej jako Ulița Mare (Wielka Ulica) – ulicy oraz dzielnicy wokół niej położonej. W średniowieczu była ważnym centrum wymiany handlowej, obejmującym swym zasięgiem całą Wołoszczyznę. Znajdują się ruiny dawnego pałacu książęcego, wybudowanego przez Włada Palownika. Lipscani było główną ulicą handlową, swoje siedziby mieli tutaj szewcy, bednarze, złotnicy, zegarmistrze, itd. Niektóre z okolicznych ulic stały się własnością poszczególnych gildii, a ich nazwy do dziś odzwierciedlają profesje dawnych mieszkańców. W epoce socjalizmu cała dzielnica miała zostać wyburzona. Wiele budynków rozebrano – część z nich do dziś nie doczekała się odbudowy. Obecnie okolica podlega stopniowej renowacji, rozpoczętej zamknięciem części ulic dla ruchu kołowego i odnowieniem kilku najbardziej zniszczonych budynków;
– przejazd do Predeal. Obiadokolacja* w hotelowej Restauracji.Nocleg.

Dzień 6 (30.06.2024 – niedziela)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Przejazd do Sighisoary. Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Starówki w Sighisoarze (Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO). To jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie założyli w XII w. siedmiogrodzcy Sasi. Miasto uchodzi za prawdziwą „Perłę Siedmiogrodu” i jest przyrównywane do francuskiego Carcassone. Do obecnych czasów zachował się tu w stanie prawie idealnym średniowieczny układ urbanistyczny wraz z miejskimi fortyfikacjami oraz licznymi wieżami obronnymi. Można będzie zobaczyć m.in. takie obiekty jak (z zewnątrz): cytadela zbudowana w XII w., rozbudowana w XV w. wraz z murami obronnymi, bastionami i 9 wieżami (pierwotnie było ich 14), 60-ciometrowa Wieża Zegarowa, Dom Drakuli (Casa Dracula), w którym 1431 r. urodził się Vlad Tepes (Vlad Palownik), późniejszy władca Wołoszczyzny, znany powszechnie jako legendarny Drakula, XIII – wieczny gotycki Kościół na Wzgórzu (Biserica din Deal), do którego prowadzą Schody Szkolne, zakryte drewnianą obudową. Czas wolny na Starówce.
Przejazd do Cluj Napoca (Klużu). Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Klużu. W tym zabytkowym mieście położonym pośród malowniczych wzgórz oprócz Rumunów mieszkają także Węgrzy, o czym przypominają szyldy sklepowe lub tabliczki z podwójnymi nazwami ulic. Spacer po Starówce (z zewnątrz): rynki węgierski i rumuński, okazały budynek ratusza miejskiego, katedra prawosławna, gotycki kościół św. Michała (katedra katolicka), pomnik i dom rodzinny Króla Węgier Macieja Korwina (ur. 1443 r.), za którego panowania kraj znalazł się u szczytu potęgi, uniwersytet, synagoga neologiczna, mury obronne. Miasto stało się na dekadę domem dla polskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, której pamięci poświęcona jest pamiątkowa tablica na jednym z uniwersyteckich budynków.
Zakwaterowanie w czterogwiazdkowymHotelu w Klużu w pokojach 2-, 3-os. z łazienką. Obiadokolacja*. Nocleg.

Dzień 7 (01.07.2024 – poniedziałek)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Przejazd w kierunku Węgier do słynnego Tokaju – stolicy Tokajskiego Regionu Winiarskiego. Wizyta w PiwnicyWiniarni, wydrążonej 350 lat temu w skale wulkanicznej pod samym centrum tokajskiej Starówki, gdzie można zobaczyć dziesiątki 200-litrowych dębowych beczek z winem. Degustacja win*** w sali degustacyjnej. Posiłek regionalny (gulasz węgierski). Czas na zakup wina.
Wyjazd do Polski. Obiad* w restauracji w Polsce. Przyjazd do Tarnowa ok. godz. 23:30.

CENA ZAWIERA:

  • opłaty parkingowe;
  • transport autokarem i opłaty drogowe
  • zakwaterowanie dwóch kierowców w pokoju 2-os. z wyżywieniem zgodnie z programem;
  • 6 noclegów w czterogwiazdkowych/trzygwiazdkowych hotelach zgodnie z programem w pokojach 2-, 3-os. z łazienką; opłata miejscowa;
  • 6 śniadań** (szwedzki stół), 6 obiadokolacji* (serwowane), degustacja win*** + gulasz węgierski w Piwnicy – Winiarni w Tokaju, 1 obiad* w ostatnim dniu w Polsce;
  • program turystyczny;
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (pozostałe obiekty z zewnątrz): Kopalnia Soli w Turdzie, Czarny Kościół w Braszowie, zamek „Peles” (parter) w Sinaia, zamek Bran, „Pałac Wiosny” i Parlament („Pałac Parlamentu”) w Bukareszcie;
  • zestaw słuchawkowy Tour Guide;
  • usługi lokalnego przewodnika w j. polskim w Rumunii od spotkania w Oradei do zakończenia programu w Klużu (6 dni);
  • usługi i opieka pilota na całej trasie; 
  • ubezpieczenie SIGNAL IDUNA Polska TU S.A: koszty leczenia (KL) – 30 tys. EUR; następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – 15 tys. PLN; odpowiedzialność cywilna (OC) – 30 tys. EUR; bagaż podróżny (BP) – 1 tys. PLN;
  • obligatoryjna opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) – 10 zł. i Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) – 10 zł. (razem: 20,00 zł./1 os.);
  • podatek VAT.

CENA (1 uczestnik; autokar – grupa 45 osób płacących) – 2 800 PLN

Dopłata do pokoju 1-os./6 noclegów – 550 PLN

Możliwość dodatkowego ubezpieczenia – kosztów rezygnacji (5% ceny imprezy).

*zupa, danie główne, woda
**szwedzki stół
***degustacja sześciu win + pogacze (małe, drożdżowe bułeczki) + woda mineralna

Uwagi:

Przekroczenie granic państwowych na podstawie ważnego dowodu osobistego (dotyczy obywateli UE) lub paszportu (bezwzględnie zabrać ze sobą ważne dokumenty!!!).
Program imprezy jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:
ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL
Biuro Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15 22 – 400 Zamość
tel./fax 84 530 10 60 tel. kom. 500 173 458
www.zamosc-roztocze.travel.pl e-mail: zamoscroztoczetravel@gmail.com

PODSTAWA PRAWNA DZIAŁALNOŚCI (Zawsze sprawdzaj legalność działalności!):
Wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Lubelskiego nr 173,
Gwarancja ubezpieczeniowa turystyczna Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. nr M 523623 na kwotę 130 995,20 PLN, ważna od 15.03.2023 do 14.03.2024.

Wpłata zaliczki 400 zł od osoby na spotkaniu w dniu 7 lutego 2024 r. (wcześniej wpłaty nie będą przyjmowane ). Pozostała kwota ( 1400 zł/ osoby ) płatna do dnia 6 czerwca 2024 r. na konto NBP O/O Kraków Nr 64 1010 1270 0026 1313 9120 0000 z dopiskiem wpłata za wycieczkę do Rumuni + nazwisko i imię osób za które realizowana jest wpłata.

Program wycieczki (do pobrania)